Nowy rok w Bibliotece Ossus...

No i nadszedł ten 2008 rok. Jak wszędzie w kraju i za granicą ogromna radość z nadejścia nowego roczku. Z jednej strony jakiś taki mały smuteczek, tęsknota za uciekającym czasem, ale z drugiej - stajemy się bogatsi o nową wiedzę. Minął rok nowych doświadczeń, radości, dwóch awarii Ossusa... Zostawiając te wszystkie nostalgiczne przemyślenia za sobą, wziąłem dziś kartkę i wypisałem sobie wszystkie plany i pomysły jakie miałem w związku z Ossusem. Oczywiście nie wszystko da się zrealizować, ale mam nadzieję, że pomożecie i któryś wprowadzimy wspólnie do życia. Oto ta lista, wraz z małym opisem.

1. Słownik Ossus w wersji drukowanej
Tak, to wcale nie jest takie dziwne, jakby sie mogło wydawać. Słownik mający postać małej, czarno-białej książeczki byłby dostarczony po pierwsze do tłumaczy i do wydawnictwa Amber z prośbą, aby nowi tłumacze książek otrzymywali kopię słownika. Poza tym - dostępny byłby także dla fanów.

2. Gadgety Ossusa
Projekty są. Trzeba jeszcze sie rozeznać, co trzeba zrobić, ile i "za" ile. Wśród projektów są m.in. koszulki czy buttony "pin-up". Ot taki marchendising. :)

3. Ossus Live Tutorial
Jak napisać swoje pierwsze hasło - czyli przewodnik, ale w wersji filmiku na YouTube (albo innym podobnym serwisie) - gdzie ktoś (kompetentny) opowiada i pokazuje na ekranie jak napisać dobre pierwsze hasło na Ossusie.

4. Ossus Quiz
Czyli wielki quiz na zawierający wiele pytań z dziedziny Gwiezdnych wojen. Całość zawarta w formie skryptu, takiego, który by umożliwił wygenerowanie "własnego" testu z pytań znajdujących się w bazie, w wybranym poziomie trudności.

5. Ossus Quote of a Day
Czyli "działka" Ossusa, wykonana w formie skryptu, udostępniająca na stronie i w formie RSS ciekawostkę dnia - spośród naszej biblioteki "Czy wiesz, że..."

6. Ossus Offline
Powstała Wikipedia na DVD, to czemu Ossus nie miałby? Oczywiście w naszym wypadku wystarczyłaby płytka CD. "Programik wyszukujący" dla Wikipedia DVD najpewniej działał by i z Ossusem, a że jest na licencji GNU... Tylko trzeba by sporo ludzi, żeby przygotować pod względem edycyjnym taką 'offlineową" wersję Ossusa...

7. Ossus Newsletter
To zupełnie świeży pomysł. Czy nie fajnie by było dostawać np. co tydzień informacji o tym co nowego powstało na Ossusie? Jakie ciekawe hasła itp. itd.? Nawet próbny newsletter z pokazem został już wysłany do... nie powiem. :)

No! :) Na razie tyle. To oczywiście nie wszystkie pomysły jakie się pojawiły, do tych powyższych jednak zostały już wykonane pewne prace, choćby resercherskie "oceniające" trudności wykonania takiego projektu. Zapraszam do komentowania i zadawania pytań!

5 komentarze:

Paweł pisze...
2 stycznia 2008 17:29

1. Nie wypowiem się, bo nie wiem co o tym myśleć. Ale chyba jeszcze nie pora...
2. Jak powyżej :)
3. Hmmmmm..... ale po co? :D
4. O! To mi się bardzo podoba :D Świetny pomysł
5. :) (krótkie, acz treściwe)
6. Jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Niech najpierw podstawowe hasła będą super rozbudowane, a dopiero później można o czymś takim myśleć.
7. Całkiem fajny pomysł ;)

Yako pisze...
2 stycznia 2008 18:13

To, że na część jeszcze nie pora - zgodzę się :). A to, że nie wiadomo po co Live tutorial (pkt. 3). Może to by zwiększyło liczbę edycji. wielu ludzi (ja też zresztą przed swoją pierwszą edycją) boi się tej całej wiki składni.

Anonimowy pisze...
2 stycznia 2008 21:38

No właśnie Paweł, Yako ma rację. Ja w tej chwili się waham, a taki wideoporadnik bardzo by mi pomógł przy podejmowaniu decyzji.
Na Ossusa trafiłem wczoraj i jestem mocno (i pozytywnie) zaskoczony ilością informacji na temat GW, jakie tam się znajdują :]

Yako pisze...
3 stycznia 2008 10:59

gewloh - jakbyś miał jakieś najmniejsze pytania lub wątpliwości - nie bój się pytać! I witaj w nowym, lepszym świecie :)

hck3 pisze...
1 kwietnia 2008 20:00

Rozwiązanie nr5 mi by się bardzo podobało, szczególnie że skrypt MediaWiki, RSS nie ma aż tak rozwiniętego.