No i już jesteśmy...

Ossus 3.0 został włączony wczoraj, w nocy. Ci co bardzo czekali, pewnie teraz sobie myślą "i co? na to tak długo trzeba było czekać?". Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Odpowiem tylko, że nie chcieliśmy wielkiej, radykalnej zmiany w wyglądzie. Przejrzałem kilka (jeśli nie kilkanaście) różnych wiki (głównie na wikia.com) i obejrzałem ich layouty. Każdy z nich wydawał się obcy... Dla człowieka przyzwyczajonego do Wikipedii i "starego Ossusa" poruszanie się na przykład po Mass Effect Wiki jest bardzo trudne i nielogiczne. Dlatego zdecydowaliśmy nie poprawiać ideału - czyli Wikipedii. Spore zmiany są za to w samym silniku. I to jest ważne.

Ok, ale po kolei, co pewnie zauważycie w pierwszej kolejności:
- Wyłączyliśmy dodatek "gg". Pomimo tego, że działał, to dość poważnie naruszał bezpieczeństwo Ossusa. (można było przy jego pomocy wkleić niebezpieczny kod)
- W tej chwili czasowo wyłączona jest możliwość zmiany nicka. I tak w czasie historii istnienia Ossusa skorzystaliście z tej opcji ze dwa razy). Niemniej opcja ta powodowała dziwny wykrzak całości, więc na razie została wyłączona.
- Aby edytować na Ossusie trzeba teraz potwierdzić swój adres e-mail. Zauważyliśmy, że istnieją w Bibliotece konta użytkowników o bardzo zbliżonych nazwach. Pewnie dlatego, że ktoś zapomniał hasła, a bez podanego adresu e-mail nie było możliwości odzyskania. Teraz niejako wymuszamy podanie maila, aby uniknąć takich sytuacji.
- Zmieniła się licencja na jakiej udostępniamy materiały z Ossusa. Teraz nie jest to GNU FDL, ale Creative Commons. Ma to znaczenie w zasadzie techniczne. Creative Commons lepiej nadaje się do tego typu "tworów" jak znajdujące się w Bibliotece. Zasady na jakich możecie wykorzystywać materiały z Ossusa niemal się nie zmieniły.
- Trochę eksperymentujemy z reklamami. Ale to chyba widzicie sami.
- Biblioteka Ossus teraz "łapie" pliki wektorowe .svg. Pewnie nie będziecie ich często używać, niemniej taka możliwość czasem się przydaje.
- Zniknęły motywy kolorystyczne do wyboru. To wszystko w ramach uproszczania Ossusa i przyśpieszania jego działania.

Kilku "bajerów" nadal czeka w kolejce na uruchomienie. Są to m.in.:
- Lepiej działająca wyszukiwarka
- Spis ostatnich dyskusji
- Moduł zgłaszania błędów

A ja tymczasem zapraszam już na nowego Ossusa. Bawcie się, testujcie i zgłaszajcie swoje uwagi (jest specjalny temat w Sali zgromadzeń do tego)

2 komentarze:

Unknown pisze...
19 kwietnia 2011 17:27

Brawo!!!! Długo czekałem i cieszę się, że nie zmienialiście za bardzo sposobu porusznia się po Bibliotece. Np. żeby poruszać się po Fallout Wiki trzeba się mocno namęczyć. Cieszę sie też, że nie zmieniliście logo, bo chyba każdy z nas polubił tego starego, dobrego holokrona.

Anonimowy pisze...
30 maja 2011 19:32

Zniknęły motywy kolorystyczne do wyboru. To wszystko w ramach uproszczania Ossusa i przyśpieszania jego działania.

a ja lubiłam to tak bardzo. Błagam przywróćcie to, chociaż Naboo